Frugal Living for the Budget Vegan
Have you ever been told “Veganism is just for rich, white people. I can’t make the change because I’m on a budget.”?
Well, I have. And I’m f*cking tired of hearing it!
Here’s the deal:
Veganism is for everyone. Regardless of your ethnicity, food budget or whatnot.. and I’m here to prove it to you!
First, if you follow me on Social Media, you know that I was laid-off from my serving job last month.
Long story short, I worked at this vegan restaurant for almost a year. But, right before slow season, they decided to let me go. Despite my best effort, I can’t help but take it personally. I was devastated. It kills me to know that I wasn’t valued for the positive changes I made for the company.
Now I’m jobless, stuck in a lease, and terrified. How can this even be legal!?
Fortunately, this lit a fire under my ass like no other. It was high-time for me to get my vegan budget in check, now there isn’t an excuse!
This post is my proof that vegan living on a budget is possible! No, I’m not suggesting quitting your job to experience the stress first-hand.. I’ll handle that for you 😉
Here are my top tips that have helped me save money on a vegan diet!
My Vegan Budget Disclaimer:
I wanted to start by saying that veganism is not any more expensive than eating mindfully. Sure, it’s not as cheap as the “McDonald’s-Dollar-Menu-Diet”, but that’s not even real food!
Some people consider eggs “essential” to the diet, so let’s compare some prices.
- First, if I still ate eggs, they would be organic to avoid synthetic additives, such as antibiotics and growth promoters.
- A carton of organic eggs costs around $3-5 (Around $1.60 per four plain eggs)
- A block of organic tofu, even with the seasonings, costs less than $2 for Tofu Scramble. Buy in bulk, and it’s even cheaper per serving!
See? Eating vegan isn’t inherently more expensive.. after all, some of the cheapest grocery items are produce! My problem is IÂ get caught in the convenience of buying “vegan-branded” foods.
Anything marketed towards a niche this small is going to cost a lot, because people will pay it!
Start Transitioning to Zero-Waste
The first thing I did with my shopping habits was transition to zero waste. The Zero Waste movement seems to be the second biggest to date (right after Veganism!).
How does this help keep your vegan budget in check?
It’s all about reusing, baby!
Zero-Waste might have a bigger up-front cost, but the savings quickly rack up.
We’ve replaced:
- Paper Towels with bar towels,
- Wasteful cleaners with bulk concentrates
- Throwing food waste away with a compost bin (free fertilizer!)
- Store-bought hand-soaps with DIY versions
- Store-bought dog treats with homemade
This one change has reduced our monthly budget substantially (we went through paper towels like crazy). Best of all, we’ve diverted a ton of our trash, reducing the amount of times it needs to be emptied! (Less money, less pollution, and less house-work!? Sign me up!)
Vegan Budget Living = DIY to the Max!
Next on our list is to do it yourself! You wouldn’t believe the amount of money you pay companies to cook, package, and ship your food. Skip two of the steps and do it yourself!
We’ve switched to house-made:
- Vegetable Broth
- Beans, cooked from dried
- Coffee from a French Press (no more daily trips to the coffee shop!)
- No-Knead bread
- Almond Butter (literally half the price!)
- Cashew / Almond Milk
- Kombucha!
- Treats for the Puppy Princess!
Luckily, DIY goes hand-in-hand with the Zero-Waste effort! It is my goal to eliminate as many packages from my grocery cart as possible.
Sure, those frozen vegan meals are easy and awesome.. they’re just expensive as hell! Save some money and do it yourself!
For a price comparison, let’s look at my coffee consumption:
I was going to the coffee shop at least 5 times a week. (Eeeek! I know!) At $5 per latte, that came out to over $100 a month!
Thankfully, we bought a bag of (orgasmic) locally roasted coffee beans for $12. This might seem like a lot, but that $12 got me 14-16 cups of coffee. That’s like $.86/cup! Account for the soymilk I use, and we’re still only at $1 per drink.. what can beat that!?
Don’t Forget About Online
Most people don’t think of online shopping when considering vegan budget options. Maybe they’re stuck in the early 2000’s when shipping cost more than the product?
Those days are long-gone, folks! Companies love to offer free shipping (especially when over a certain dollar amount). Depending on how much you’re buying, it could be worth it! (Especially with gas being so expensive!)
Our favorite online retailers are:
- Amazon
- Thrive Market
Reasons Amazon is Awesome for a Vegan Budget
Who doesn’t love Amazon!? They have everything from vegan ingredients to kitchen gadgets. They’re priced competitively, offer bulk options, and have free 2-hour delivery for Prime customers. What’s not to love!?
Reasons Thrive Market is Awesome for a Vegan Budget
Thrive Market is like Costco meets Whole Foods (all online!). They have everything vegan A-Z (except for refrigerated items), so you can stock up when you need.
Get 20% OFF your First 3 Orders when you sign up at Thrive Market!
Buy in Bulk
Speaking of Costco, this tip is a no-brainer! Save money by buying in bulk, plain and simple!
This goes beyond your boring bulk department, though.. Think outside the bin!
What do you think they refill those bins with? That’s right: giant-ass bags of bulk food.. And you can (usually) buy the whole thing!
The best part?
Most grocery stores offer a Case Discount (usually 10%) on the big bags. Even more of a reason to buy it all at once! Plus, who doesn’t love having a 50 pound bag of rice at home!?
Costco is the best known bulk-heaven. While they don’t offer case discounts (you’re expected to buy the case here!), the prices are unbelievable. Did you know they carry a dizzying amount organic food? I had no idea! Now we buy huge bags of organic frozen berries (for smoothies!).Â
Holding me back from these changes was pure laziness. Welp, I’m jobless now, so I can definitely find the time to soak beans overnight. (Why did I wait so long!?). Best of all? They taste MF’n incredible! I wasted so many years eating sub-par store bought canned beans.. don’t make the same mistake!
Other things we love buying in bulk:
- Frozen Produce
- Starchy foods (potatoes, rice, oats, etc.)
- Nuts
- Even Cleaning Products!
Eat In-Season and Local
Have you ever noticed how often produce prices fluctuate? Last month, organic strawberries were $9.99/pint. This week? They’re on sale for $2.50/each!
Why does this happen?
Seasons change! Instead of flying strawberries from across the world, these beauties were grown here in my state.
By eating locally and in-season, you’re getting the highest nutrient content for the lowest cost. That a win-win in my book!
That’s not all!
The best thing about eating seasonally is the cheap produce from local farmer’s markets!
(Speaking of organic, I try to eat it as often as possible. On the other hand, I’m more lenient towards Clean-Fifteen produce.. Especially if there’s a big price difference!)
Tied into this tip would also be: Growing Your Own Food! Nothing is cheaper than something you grew at home. If you have the space, go for it! Best of all, if you started a compost bin (mentioned above), you’ll have all the free fertilizer you could want!
Vegan Meal Prep on a Budget
My biggest expense was (by far) eating out. When I’m busy with the blog, the last thing I want to do is cook something. (Convenient for a food blog, huh?). This leaves me hangry, and you won’t like Nick when he’s hangry.
My solution to this growing problem? Vegan meal prepping!
If zero-waste is the second biggest trend, Meal Prep is definitely number three! Basically you map out 3-5 days of vegan meals, and batch cook it all one day. This means all the kitchen work is done at once, you don’t even have to think about it for another couple of days!
I love to meal prep vegan meals because:
- I can batch cook and freeze leftovers for the week
- I’m not tempted to eat out, since it’s all planned beforehand (and ready to eat!)
- Especially when you have beans/nuts to soak, it relieves the chaos of scrambling to find something to eat
Any container will work for food-prepping, but we love these budget-friendly glass containers! They’re BPA free and machine-washable. Woot woot!
Don’t Forget These Basic Grocery Store Tricks
Remember when I told you I worked 5 years in the health food industry? Thank god, because I learned some vegan money saving tips I’d never forget!
Here’s the scoop:
First, shop private label when you can! These are the “store brand” products you see, and they’re usually a lot cheaper.
A common misconception I hear is that “Private label is almost the same thing as store brand”. In fact, most of the time they aren’t just similar, they’re the exact same product!
When comparing items at the store, check the “Unit Price” on the shelf tag! This means they’ve done the math for you and figured out how much the item is “per ounce” (or what-have-you). Just make sure both items are in the same unit, and you’re ready to bargain shop*!
(*note: most stores don’t change the listed Unit Prices for sales, so factor that into your decision!)
Lastly, don’t forget to check out your grocery store’s clearance section! Especially if it’s a slower store, the vegan products may expire faster than they can sell. I’ve scored a $10 vegan cheese spread for $2.99. Talk about a killer deal!
Just make sure you consume it before it goes bad, otherwise you wasted $2.99 (rather than saving $7.01).
Wondering which grocery store has the best deals? Check out this price comparison!
Vegan Budget Living Conclusion
Vegan living on a budget is absolutely possible!
In summary, I saved the most money each month by:
- Eliminating as many packages as possible (DIY, yo!)
- Shopping around! Sometimes Amazon has sales better than Costco, you never know!
- Loading up on the starches! I love me some potatoes, rice, oats, and beans… Even better if you find them in bulk!
- Grow your own food, if possible. At the very least, eat seasonally!
- Prepping my meals (or at least planned them out). This way I wasn’t tempted to eat out, or stuck (starving) waiting for beans to soak.
- Keeping my eye on that clearance section and store-brands. It’s easy to find the cheapest item (check the unit price!) at each store.
MaryEllen@VNutrition
May 17, 2017 at 7:56 amSuch a great article! So many people think it’s too expensive to live as a vegan but you’ve proved them wrong. Scheduled to share on my FB page. 🙂
Nick Abell
May 19, 2017 at 12:08 pmThanks so much, Mary! I appreciate you stopping by 🙂
Lee
November 29, 2017 at 1:02 pmGreat article. Thanks for sharing ! ????
Nick Abell
December 1, 2017 at 10:16 amThanks so much! 🙂
Kimberly Brincklow
January 16, 2018 at 10:03 amThis is a great article! Thank you!
Nick Abell
January 16, 2018 at 11:02 amThanks so much! 🙂
kelly brown
January 27, 2018 at 6:31 pmOne of my Best Buy’s has been a pressure cooker… mostly because beans and rice and root veggies are quick and easy. No excuses when the beans are done in 30 minutes and you don’t have any of the crunchy chewy variety. I love the way it really cooks brown rice.
Nick Abell
February 9, 2018 at 10:47 amI love that! A pressure cooker has definitely been on my list 😉
Jen
February 9, 2018 at 9:36 amAw, I’m so sorry to hear of you losing a main source of income. I hope things work out for you in that aspect. But how rewarding to take life’s lemons and make lemonade, squirt some on roasted veggies, clean with the juice, shave the peel for flavoring and compost whats left. The Pioneer feeling, while everyone you know is spending and wasting, this can be so rewarding to learn such a life skill. I hope the absolute best for you, and thank you so much for sharing what you’ve learned! Best wishes!
Nick Abell
February 9, 2018 at 10:48 amThank you so much for these kind words! I definitely agree with your mindset 🙂